ابزار مایا

چگونه یک جعبه ابزار کاربردی داشته باشیم؟

چگونه یک جعبه ابزار کاربردی داشته باشیم؟

ممکن است که فکر کنید ما در این یادداشت تلاش می‌کنیم تا لیستی از ابزار مورد نیاز برای داشتن یک جعبه ابزار را به شما ارائه دهیم اما خیر. ما این کار را در یادداشت دیگری با همین مضمون انجام دادیم اما در این یادداشت قصد داریم به برخی نکات دیگر در داشتن یک جعبه ابزار کاربردی بپردازیم. پس اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که حتی با وجود داشتن تعداد زیادی ابزار، همواره در تعمیر و نگهداری از وسایل خود سردرگم می‎‌شوید، ما در این یادداشت تعدادی راه‌حل جالب برای شما داریم. پیش ار پرداختن به هر بخش از این مسئله لازم است که یادآوری کنیم، یک جعبه ابزار کاربردی، الزاماً بزرگ و حجیم نیست. برای داشتن یک جعبه ابزار کاربردی، رعایت دو اصل بسیار الزامی است:

 • نظم و سامان‌دهی کافی در وسایل موجود
 • وجود وسایل مورد نیاز و پرهیز از نگهداری وسایلی که برای شما کاربردی ندارند

نظم فاکتور بسیار مهمی است که متأسفانه بسیاری افراد از آن غافل خواهند شد. جدا از اهمیت آن، یکی از علل نبود نظم در این جعبه، نگهداری وسایل اضافی و بدون کاربرد است. با علم به این دو اصل وارد بررسی نکاتی در این مورد خواهیم شد.

چگونه یک جعبه ابزار کاربردی داشته باشیم؟
باید هم جمع و جور باشد و هم کامل و کاربردی

ابتدای گردآوری کنید

پیش از تصمیم‌گیری در مورد یک جعبه ابزار جدید با ابزاری تازه، تمام ابزاری که در حال حاضر در منزل دارید را گردآوری کنید. البته خود را محدود به فقط فضای منزل نکنید. زیرزمین، انباری، راهروها و حتی ماشین خود را دقیق بگردید و تمام ابزاری که دارید را گردآوری کنید. این کمک می‌کند تا در وهله اول متوجه شوید که چه ابزاری دارید.

ابزار را دسته‌بندی کنید

حال ابزاری که دارید را دسته‌بندی کنید. سعی کنید برای این کار از یک میز کار بزرگ یا یک فضای مناسب در سطح زمین کمک بگیرید. وسایل را کامل پخش کنید و در این گام بسته به نوع ابزار آن‌ها را دسته‌بندی کنید. به طور مثال تمام انبرها، آچارها و پیچ‌گوشتی‌ها را کنار هم و در یک دسته قرار دهید؛ دسته پیچ‌گوشتی‌ها، دسته آچارها و دسته سایر ابزار لازم برای جعبه ابزار. حال شما می‌دانید که از هر وسیله چه تعداد و چه انواعی را دارید.

نوبت تصمیم‌گیری است

حال باید به نیازهای خود در منزل رجوع کنید. ببینید برای هر یک از وسایل به طور مثال چه پیچ‌گوشتی نیاز است یا با چه آچاری باز می‌شوند. برای این کار شما به یک لیست نیاز دارید. پس از تهیه لیست نیازمندی‌های خود به ابزار، در صورت وجود هر یک از ابزار مورد نیاز، در بین ابزارهایی که در حال حاضر دارید آن را تیک بزنید. حال ابزاری که در لیست شما تیک نخورده، ابزاری هستند که باید بخرید.

برخی ابزارهای دیگر در جعبه ابزار؟

اما ممکن است برخی از ابزارهایی که دارید اصلاً در لیست شما وجود نداشته باشند و حس کنید که اضافی هستند. در این مورد چند سوال از خود بپرسید:

 • آیا تا بحال از این ابزار استفاده کرده‌ام؟
 • آیا خود ابزار سالم است و هنوز کاربردی است؟
 • آیا من وسیله دیگری در جعبه ابزار با قابلیت انجام کار این وسیله را دارم؟
چگونه یک جعبه ابزار کاربردی داشته باشیم؟
باید هم جمع و جور باشد و هم کامل و کاربردی

با این سه پرسش متوجه خواهید شد که دقیقاً باید با این ابزار چه کار بکنید. در صورتی که این ابزار در حاضر برای شما چندان کاربردی نیست، تلاش کنید آن را همراه با سایر وسایل غیر کاربردی در محیطی مجزا مانند انباری نگه‌داری کنید زیرا ماندن آن‌ها در جعبه ابزار اصلاً به صلاح نیست و باعث شلوغ شدن آن خواهد شد. از طرفی نیز ممکن است در آینده به آن نیاز پیدا کنید.

با لیست نیازمندی‌های خود به ابزار مایا مراجعه کنید

حال شما می‌دانید که به چه ابزاری نیاز دارید؛ وظیفه مجموعه ابزار مایا نیز برطرف ساختن این نیاز است. ابزار مایا با دسترسی به سبد بزرگی از ابزار، آماده است تا جعبه ابزار کاملی را برای شما به ارمغان آورد. یک نکته که نباید فراموش کرد این است که گاهی شاید پس از بررسی متوجه شوید که اساساً به یک جعبه ابزار کامل نیاز دارید. در این مورد نیز ابزار مایا آماده است تا پک کاملی از جعبه ابزار را با وسایلی کاربردی به شما ارائه کنید. ابزار مایا ، تنها وسایل و قطعاتی را که از نظر کیفیت، دوام و مرغوبیت شایسته انتخاب شما هستند عرضه می‌کند.

نوشته های مرتبط

2 نظر در “چگونه یک جعبه ابزار کاربردی داشته باشیم؟

 1. علیرضا گفت:

  آ ا گ ، بدون شک یکی از بهترین برندهای جهانه است و نسخه تقلبی و فیک آن در بازار زیاده. ولی تضمین اصالت کالا اگه داشته باشین خیالمون از اصل بودن کالا راحته. بنده راضی هستم.

  1. Armani گفت:

   فروشگاه ابزارمایا ضمانت اصالت کالا دارد.
   خیلی ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *